Aquael

Blog

Akwaria

Wypławek biały – zagrożenie dla akwarium?

Małe białe robaki, to zdecydowanie coś, czego żaden akwarysta w swoim akwarium widzieć nie chce. Choć widok małych ruszających się nitek może napędzić stracha, to ich występowanie nie jest problemem bez wyjścia. Podstawą jest identyfikacja zagrożenia, bo w takiej sytuacji możemy mieć do czynienia z dwoma rodzajami robaków. W większości przypadków będą to rureczniki, o które zazwyczaj nie trzeba się martwić, ale czasem w naszym zbiorniku mogą pojawić się wypławki, które mogą okazać się problemem.

Przed wprowadzeniem jakichkolwiek zmian w akwarium, upewnij się, z którym białym robakiem masz do czynienia. Tylko wtedy będziesz wiedział, czy konieczne jest ostrożne stosowanie środków odrobaczających, czy też po prostu dobre czyszczenie. Błędne informacje na temat prawidłowego stosowania środków odrobaczających oraz ich nadużywanie często prowadzą do wyrządzenia krzywdy rybom, a nawet ich śmierci.

Rureczniki – pożyteczny w małych ilościach

Rureczniki, zaliczane do robaków detrytusowych to robaki z rzędu obunogów; jest to gromada, do której zaliczamy robaki segmentowe, takie jak dżdżownice i pijawki. Wyglądają jak cienkie, spiczaste, biało-brązowe sznurki, które wędrują przez wodę i między kamykami. Są detrytusowcami, co oznacza, że jedzą tylko rozkładające się odpady roślinne i zwierzęce, więc nie zaszkodzą Twoim rybom.

Występowanie rureczników w akwarium nie jest rzadkością, ponieważ mogą one zostać wprowadzone do zbiornika na wiele różnych sposobów. Na przykład, mogą się one pojawić wraz z nową rybą lub rośliną, a nawet być obecne w żwirze wymienionym z innego zbiornika.

Dość często robaki detrytusowe nie są nawet widoczne. Żyją one pomiędzy kamykami żwiru, gdzie zjadają resztki gnijącego pokarmu lub nieczystości produkowane przez ryby. Często rureczniki mogą być organizmem wspierającym ekosystem Twojej hodowli, poprzez dbanie o czystość zbiornika.

Jak się pozbyć nadmiaru rureczników?

Kiedy widzisz duże skupiska robaków detrytusowych, wychodzących ze żwiru, oznacza to, że w Twoim akwarium pojawił się problem. To może być szokujące, kiedy normalnie czysta woda wypełnia się setkami, jeśli nie tysiącami małych, białych robaczków, zwłaszcza jeśli nie wiesz, co spowodowało ten rozkwit. Ważne jest jednak, aby nie leczyć problemu z rurecznikami za pomocą środków odrobaczających lub jakichkolwiek leków; nie rozwiążą one problemu i mogą spowodować niezamierzone uśmiercenie ryb.

Nadmiar robaków bezkręgowych może wystąpić w przypadku braku odpowiedniej pielęgnacji zbiornika. Niewystarczający harmonogram czyszczenia lub przekarmianie ryb może spowodować, że rureczniki będą się szybko rozmnażać i wymkną się spod kontroli. Zmniejszona ilość rozpuszczonego tlenu lub zbyt niski poziom pH (oba są objawami nieczystej wody) spowodują, że robaki detrytusowe zaczną szukać więcej tlenu. Będą one uciekać ze swojego żwirowego domu, przemieszczając się w górę słupa wody w kierunku powierzchni.

Usuwanie robaków rozpoczyna się od gruntownego oczyszczenia zbiornika. Użyj odkurzacza do żwiru i podmień wodę, aby pozbyć się większości robaków tego typu oraz ich źródła pożywienia. Po drugie, sprawdź, czy Twój system filtracji nie ma żadnych problemów, gdyż odpowiedni poziom tlenu jest niezbędny do utrzymania robaków w ryzach. Dobrze utrzymany system filtrujący jest niezbędny do zapobiegania niekontrolowanego namnażania się rureczników w przyszłości.

W ramach profilaktyki wprowadź do swojej rutyny, regularnie czyszczenie podłoża. Upewnij się, że Twój zbiornik nie jest przepełniony rybami. Zadbaj o to, by otrzymywały one odpowiednią ilość właściwego pokarmu tak, aby zminimalizować generowane przez nie zanieczyszczenia.

Wypławki białe – niebezpieczny intruz w akwarium

Wypławki białe nie są tak powszechne jak robaki detrytusowe, ale są znacznie trudniejsze do usunięcia. Są to płazińce, a większość z nich jest wprowadzana do zbiornika wraz z roślinami pobranymi ze stawu, zwłaszcza jeśli zostały one pozyskane z lokalnego stawu lub naturalnego źródła wody. Jeśli wprowadziłeś je niedawno, a następnie zauważyłeś białe robaki, konieczne jest leczenie chemiczne.

Wypławki białe to płazińce z klasy Turbellaria; występują one na całym świecie zarówno w środowisku słodko-, jak i słonowodnym. Są one dość małe, ale jeśli spojrzeć na nie w wystarczająco dużym powiększeniu, można zobaczysz oczka, jak również wypukłości po obu stronach ich poszerzonych głów. Wypławki można najczęściej zaobserwować na szybie, gdy pełzają w poszukiwaniu pożywienia.

Wypławki białe spokrewnione z paciorkowcami i tasiemcami, ale ewolucyjnie są starsze niż robaki Annelid (które nie są „płaskimi” robakami). Te starożytne robaki są zwierzętami bezpłciowymi, co oznacza, że mogą rozmnażać się bez parowania, wystarczy pociąć dorosłego osobnika na kawałki, a z każdego z nich powstanie nowy robak.

To, co czyni te robaki problematycznymi, to fakt, że są one zarówno padlinożercami, jak i mięsożercami. Chociaż nie zaszkodzą zdrowym rybom, uwielbiają ucztować na rybiej ikrze, jeżeli więc hodujesz ryby składające jaja, to mogą być one zagrożone. Wypławki mogą również żerować na skrzelach i oczach osłabionych osobników dorosłych.

Zwalczanie wypławków białych w akwarium

Gdy zidentyfikujesz problem i upewnisz się, że w Twoim akwarium zagnieździły się wypławki, to jest to poważna sprawa. Podczas gdy robaki detrytusowe mogą liczyć tysiące osobników, problemy z wypławkami są często powodowane przez zaledwie kilka płazińców, które trudno zlokalizować. To właśnie dlatego walka z nimi i pozbycie się wypławków wymaga stosowania agresywnych środków chemicznych. Co ważne, stosowanie tego typu środków chemicznych może również zaszkodzić populacji ryb, dlatego musisz mieć 100% pewność co do obecności wypławków, zanim zaczniesz szukać rozwiązania.

Dokładnie zbadaj każdy z wybranych produktów chemicznych przed ich użyciem, aby ustalić, czy są one bezpieczne dla ryb w Twojej hodowli. Wrażliwe gatunki bezkręgowców, takie jak ślimaki i krewetki powinny zostać usunięte na czas odrobaczania. Rekiny, srebrzyki, lwice, piranie, ryby denne i niektóre ryby bezłuskowe mogą być również wrażliwe na niektóre środki odrobaczające, zachowaj ostrożność.

Jeżeli zauważysz robaki żerujące, na którymkolwiek mieszkańcu akwarium, usuń go ręcznie za pomocą tępej pęsety lub szybkiej kąpieli w słonej lub słodkiej wodzie.

W przypadku wszystkich środków odrobaczających, pamiętaj o zastosowaniu precyzyjnej dawki zalecanej przez producenta. Zbyt duża dawka może spowodować śmierć ryb. Produkty te wymagają również ścisłego przestrzegania instrukcji bezpiecznego obchodzenia się z nimi.

Powrót
08 09 2021
Najnowsze wpisy:
Oczko wodne – dlaczego warto mieć je w swoim ogrodzie?
29 04 2024

Czy wiesz, jak poprawnie ustawić wlot i wylot filtra w akwarium?
05 11 2023

Danio pręgowany – opis gatunku i wymagania
07 06 2023

Oczko wodne – dlaczego warto mieć je w swoim ogrodzie?
29 04 2024

Czy wiesz, jak poprawnie ustawić wlot i wylot filtra w akwarium?
05 11 2023

Razbora borneańska – opis gatunku i wymagania
07 05 2023

Sprawdź, gdzie kupisz

nasze produkty

Mapa sklepów

Marki Grupy Aquael

Oficjalny dystrybutor w Polsce