Aquael

Blog

Oczko wodne

Jakie zwierzęta zasiedlają oczko wodne?

Oczko wodne jest fantastyczną ozdobą przestrzeni a jego okolice doskonałym miejscem relaksu. Zbiornik daje Ci też szansę obserwowania natury – nie tylko wyjątkowej roślinności unoszącej się na tafli wody, lecz także zwierząt. Jacy przedstawiciele fauny i flory zasiedlają oczko wodne? Przede wszystkim ryby, o których różnorodności w zbiorniku samodzielnie zdecydujesz. Czy tylko one mogą się pojawić przy oczku wodnym? Poznaj zwierzęta, które mogą zasiedlić zbiornik na Twojej posesji.

Ryby w oczku wodnym

Oczka wodne są oczywiście zasiedlane przez ryby. Żeby zwierzęta te dobrze czuły się w zbiorniku, musi mieć on przynajmniej 80 cm głębokości, jednak dobrze, jeśli jest jeszcze głębszy. To ważne, ponieważ w zbyt płytkim oczku warunki będą niestabilne. Zimą oczko będzie bardzo szybko zamarzać, natomiast latem będzie się zbyt szybko nagrzewać. Ryb w oczku nie może być zbyt dużo, ponieważ skutkuje to osiąganiem przez nie niewielkich rozmiarów oraz zwiększoną podatnością na choroby. Czas dowiedzieć się, jakie ryby mogą zasiedlać oczko wodne.

Karasie

Karasie są chętnie wybierane do zbiorników wodnych, co wynika między innymi z ich różnorodności. Możesz wybierać spośród rozmaitych ubarwień – czerwone, żółte czy pomarańczowe. Jakie odmiany doskonale sprawdzą się w oczku wodnym? Przede wszystkim są to kometa, shubunkin i nimfa. Karasie mają tę zaletę, że łatwo przystosowują się do warunków i są mało wymagające.

Różanka

Jeśli masz do dyspozycji niewielkie oczko wodne, zdecyduj się na różankę. To ryba, która odżywia się przede wszystkim glonami porastającymi dno zbiornika, ale możesz podawać jej również pokarm dla ryb ozdobnych. Różanka uzyskuje niewielkie rozmiary – jej długość to maksymalnie 8 cm. Zaletą ryby jest ładne ubarwienie. Różanka jest gatunkiem rodzimym, który należy do rodziny karpiowatych. Co ważne, żeby ryby te mogły się rozmnażać, w oczku wodnym muszą znaleźć się małże, ponieważ to do niej składane będą jajka.

Słonecznica

Wartym uwagi gatunkiem rodzimym jest też słonecznica. Charakteryzuje się srebrzystoszarym ubarwieniem, a jej długość to mniej więcej 8–10 cm. Słonecznice są bardzo żywotne, chętnie pływają w strefie brzegowej, dzięki czemu możesz je obserwować. Lubią, kiedy zbiornik jest mocno obsadzony roślinnością. Doskonale czują się w ławicy, dlatego trzeba zdecydować się na większą liczbę tych ryb. Słonecznice spożywają między innymi larwy owadów oraz cząstki roślin.

Karp koi

Chętnie wybieranym gatunkiem jest karp koi, który wyróżnia się niezwykłym ubarwieniem. Pomarańczowo-biało-czarna ryba może mieć nawet kilkadziesiąt centymetrów długości, dlatego jest przeznaczona do większych zbiorników wodnych. Długowieczny karp koi potrzebuje dobrze natlenionej oraz czystej wody, a także dużej ilości białka w pokarmie. Zwróć również uwagę na dno zbiornika wodnego – powinno być piaszczyste. Oczko musi być też głębokie. Karpie koi pochodzą z Japonii.

Złota orfa

To gatunek, który charakteryzuje się jaskrawym ubarwieniem. Może mieć nawet 50 cm długości, dlatego zdecydowanie nie jest rybą, która sprawdzi się w każdym zbiorniku. Cechuje się podłużnym ciałem oraz pomarańczowym ubarwieniem. Złota orfa żywi się owadami oraz larwami, ale możesz podawać jej również pokarm granulowany.

Lin

W oczku wodnym możesz z powodzeniem hodować lina. Ten gatunek z rodziny karpiowatych występuje między innymi w złotej odmianie. Lin ma dużą tolerancję na szeroki zakres temperatur. Przeżyje więc w intensywnie nagrzanym oczku, ale poradzi sobie również podczas mroźnej zimy. Najbardziej komfortowy będzie jednak dla niego zbiornik wodny częściowo zacieniony, porośnięty pływającą roślinnością.

Płoć

Szukasz ryb, które są nieskomplikowane w hodowli? Zdecyduj się na płoć. To ryba, której hodowla nie sprawi Ci większych trudności. Doskonale przystosowuje się ona do różnych warunków środowiskowych oraz różnych typów wód. Poradzi sobie nawet, jeśli oczko wodne będzie delikatnie zanieczyszczone. Rybom możesz podawać granulat.

Wzdręga

Mieszkańcem Twojego oczka wodnego może również zostać wzdręga. Gatunek z rodziny karpiowatych jest określany również krasnopiórką. W słoneczne dni ryba pojawia się pod lustrem wody, co efektownie wygląda za sprawą jej błyszczących łusek i intensywnego koloru płetw. Rybie zapewnij pokarm pochodzenia roślinnego – nie może zabraknąć go w menu. Co ważne, wzdręga chętnie zjada larwy komarów.

Jaź

Kiedy wybierasz ryby do oczka wodnego, weź pod uwagę przedstawiciela rodziny karpiowatych, którym jest jaź. Ryba jest aktywna, jednak łatwo ją spłoszyć. Ozdobną odmianą tej ryby jest wspomniana wcześniej złota orfa. Jaź lepiej czuje się w wodach płynących oraz dobrze natlenionych. Źle natomiast czuje się w wodzie, której temperatura jest zbyt wysoka. To ryby stadne, dlatego konieczne jest zasiedlenie oczka kilkoma sztukami. Oczko nie może być małe, ponieważ ryby te osiągają długość nawet 40 cm.

Ryby tropikalne

W oczku wodnym możesz też hodować ryby tropikalne, co jednak wymaga zapewnienia im odpowiednich warunków i spełnienia pewnych potrzeb. Mogą one przebywać w zbiorniku od późnej wiosny do wczesnej jesieni. Temperatura wody powinna utrzymywać się na poziomie około 20 stopni Celsjusza. Jakie ryby tropikalne wybrać? Mogą to być mieczyki, danio różowy, brzanka różowa czy gupiki.

Inne zwierzęta, które mogą pojawić się przy oczku wodnym

Oczko wodne jest miejscem, w którym możesz hodować ryby. Pojawią się przy nim również inne, dziko żyjące zwierzęta. Możesz liczyć między innymi na odwiedziny ptaków, dla których oczko stanie się poidełkiem. Być może w Twoim ogrodzie pojawią się wróble i sikorki, które umilą pięknym ćwierkaniem każdy poranek. Jeśli w pobliżu Twojej działki znajdują się jakieś zbiorniki wodne, odwiedziny w oczku mogą złożyć żaby. Z pewnością ich głośny rechot sprawi, że szybko zorientujesz się, gdy tylko się pojawią. Mogą to być zarówno zielone, jak i brunatne żaby. Przy zbiorniku mogą pojawić się też wyjątkowej urody ważki. Ich zaletą jest nie tylko niepowtarzalny wygląd, lecz także to, że żywią się komarami i muchami. Oczko wodne daje Ci więc okazję do obserwowania różnych zwierząt.

Powrót
30 05 2022
Najnowsze wpisy:
Oczko wodne – dlaczego warto mieć je w swoim ogrodzie?
29 04 2024

Czy wiesz, jak poprawnie ustawić wlot i wylot filtra w akwarium?
05 11 2023

Danio pręgowany – opis gatunku i wymagania
07 06 2023

Oczko wodne – dlaczego warto mieć je w swoim ogrodzie?
29 04 2024

Czy wiesz, jak poprawnie ustawić wlot i wylot filtra w akwarium?
05 11 2023

Razbora borneańska – opis gatunku i wymagania
07 05 2023

Sprawdź, gdzie kupisz

nasze produkty

Mapa sklepów

Marki Grupy Aquael

Oficjalny dystrybutor w Polsce