Aquael

Blog

Rybki akwariowe

Arowana srebrna – opis gatunku i podstawowe porady hodowli

Odławiana z naturalnych łowisk arowana srebrna to dosyć spora ryba, która będzie stanowić idealne uzupełnienie dla Twojego akwarium. Posiadanie takiej ryby to całkiem spora inwestycja i trzeba jej zorganizować odpowiednią dietę. Jest to typowa propozycja dla doświadczonych akwarystów, którzy mają w posiadaniu duże akwaria i chcą uzupełnić swoją kolekcję o większe okazy. Arowana srebrna to piękna i dostojna ryba, która świetnie wygląda w akwarium. W tym tekście dowiesz się nie tylko o jej pochodzeniu. Znajdziesz tutaj informacje o jej diecie, o tym, jak wystroić akwarium oraz jak przebiegają relacje arowany srebrnej z innymi rybami. To konkretna dawka informacji, która rzuci światło na tę piękną i wspaniałą rybę.

Budowa arowany srebrnej

Nie jest to najmniejsza ryba i jej posiadanie wiąże się z kupnem znacznie większego zbiornika wody. Charakterystyczna żuchwa mocno uniesiona do góry to jej znak rozpoznawczy. Jednak taka budowa nie jest przypadkowa i warto wspomnieć, że na czubku jej pyszczka znajduje się specjalny narząd. Odpowiada on za wykrywanie ruchu na tafli wody, co ułatwia rybie poszukiwanie jedzenia. Arowana sprawia również wrażenie pokrytej metalowym pancerzem – to kwestia dużych i błyszczących łusek, które przy odpowiednim kącie padania światła dają efekt metalicznego połysku.

Zdrowe okazy arowany srebrnej powinny osiągać długość 70 centymetrów. Jest to bardzo smukła ryba, jednak nie oznacza to, że skazuje się na głodówki. Wielu specjalistów podkreśla jej ogromny apetyt i wręczi wielką żarłoczność.

Pochodzenie ryby

Arowana srebrna jest znana także pod inną nazwą – arawana. Jest to nazwa, która zrodziła się od transkrypcji peruwiańskiego słowa „Arahuana”, które oznacza konkretnie tę rybę. Ryba pochodzi z kontynentu południowo-amerykańskiego i upodobała sobie zwłaszcza rzeki w takich krajach jak: Peru, Brazylia, Kolumbia i Ekwador. Jej umiejętność oddychania powietrzem atmosferycznym daje jej sporą przewagę nad innymi rybkami, z którymi arowana współdzieli siedliska w swoim naturalnym otoczeniu.

Opisywana przez nas ryba dzieli swoje życie pomiędzy porą suchą a porą mokrą. Oznacza to, że jej naturalne tereny bytowania cechują się sporą zmiennością w poziomie wody. W porze suchej skupia się bardziej w korytach rzek. Kiedy w porze deszczowej zbiornik wody się rozlewa na obszary leśne, to często arowanę srebrną można spotkać w płytkich gęstwinach zalanych lasów amazońskich.

Jakie wymagania ma ta ryba?

Nie ukrywamy, że nasza srebrna ryba ma spore wymagania, jeśli chodzi o akwarium. Z racji jej dużej wielkości powinieneś pomyśleć o szklanym zbiorniku o długości powyżej 3 metrów. Arowana musi mieć sporo miejsca, żeby się obrócić podczas bytowania w akwarium. Co warto zaznaczyć, jej spory apetyt sprawia, że ryba przyrasta w niewiarygodnym tempie. Dlatego w przypadku tego gatunku trzeba pomyśleć o bardzo dużych akwariach.

Kwestia dna dla tej ryby jest mało istotna. Jej budowa i tryb życia sprawiają, że będzie bardziej zainteresowana górną częścią akwarium, zwłaszcza taflą. Pomyśl o dobrej siatce na górze zbiornika; woda nie powinna być nalewana po sam brzeg zbiornika, zostaw trochę wolnego miejsca, żeby arowana nie uszkodziła łusek o metalową siatkę. W kwestii wody też nie ma kompromisów. Potrzebna jest miękka i czysta woda w temperaturze 25 stopni Celsjusza.

Relacje z innymi rybami

Jest to ryba, która nie znajduje sobie kolegów. Dla arowany istotne są dwa fakty: jeśli rybka zmieści się w jej pyszczku i pływa w pobliżu tafli, to może ją zjeść; jeżeli nie, to jest ignorowana. Ten gatunek może być agresywny tylko w przypadku innych ryb żywiących się przy tafli, które stanowią dla niego konkurencję. Dlatego w tej kwestii powinieneś bardzo dobrze przemyśleć dobór innych gatunków ryb do swojego akwarium.

A co z drugą arowaną w tym samym zbiorniku? Jeżeli zdecydujesz się na ten wariant, to lepiej zrób to jak najwcześniej. Dorosły już okaz może być z łatwością zamęczony przez znacznie młodsze osobniki. Zasada jest taka, że wraz ze wzrostem ryb w stadzie należy obsadę stopniowo rozrzedzać.

Czym nakarmić arowanę?

Jeśli chodzi o karmienie, to w przypadku arowany nie jest to skomplikowane. Pokarm należy wsypać bezpośrednio do zbiornika – najlepiej, gdyby był żywy. W środowisku naturalnym nasza srebrna ryba upodobała sobie inne ryby oraz owady trafiające się w okolicach tafli wody. Dietę arowany srebrnej warto rozszerzyć o:

  • świerszcze,
  • karaczany,
  • dżdżownice,
  • drewnojady z odciętą głową,
  • szarańcze, przeznaczone dla większych okazów.

Twoja nowa ryba nie pogardzi również mrożonkami. Warto dla niej przygotować krewetki, kiełże i inne owoce morza. Pamiętaj, że mięso ssaków jest zabronione – ryba nie potrafi przetrawić włókien mięśniowych. Warto również pomyśleć o dodatkowych składnikach roślinnych w małych ilościach, które znacznie wzbogacą jej dietę o dodatkowe witaminy.

Troskliwa jak arowana srebrna

Rozmnażanie arowany srebrnej nie należy do najprostszych zadań. Jest to zadanie specjalne, które wymaga naprawdę wielkiego zbiornika. Trzeba wspomnieć, że hodowla i rozmnażanie ryby w skali przemysłowej zachodzi w betonowych zbiornikach o wymiarach 5 x 2 x 2 metry. Miesza się tam 60-centymetrowe samce z samicami i czeka na dalsze efekty. Samce trzymają ikrę w swoich pyskach. Dlatego też proces rozmnażania sprawdza się poprzez okresową inspekcję pysków. Po półtora miesiąca ponownie zagląda się do pyska i wyłapuje nowo narodzony narybek – około 17 osobników.

Powrót
30 05 2022
Najnowsze wpisy:
Oczko wodne – dlaczego warto mieć je w swoim ogrodzie?
29 04 2024

Czy wiesz, jak poprawnie ustawić wlot i wylot filtra w akwarium?
05 11 2023

Danio pręgowany – opis gatunku i wymagania
07 06 2023

Oczko wodne – dlaczego warto mieć je w swoim ogrodzie?
29 04 2024

Czy wiesz, jak poprawnie ustawić wlot i wylot filtra w akwarium?
05 11 2023

Razbora borneańska – opis gatunku i wymagania
07 05 2023

Sprawdź, gdzie kupisz

nasze produkty

Mapa sklepów

Marki Grupy Aquael

Oficjalny dystrybutor w Polsce