Aquael

Blog

Rybki akwariowe

Danio – opis gatunku i podstawowe porady hodowli

Niewielkie wymagania oraz wyjątkowy wygląd sprawiają, że ryby danio cieszą się coraz większą popularnością. Na wybieranie ich przez tak wielu hodowców wpływa również z pewnością atrakcyjna cena tego gatunku. Ty też planujesz hodowlę uroczych ryb? Przedstawiamy najważniejsze informacje, dzięki którym danio spędzi w Twoim akwarium mnóstwo czasu.

Ryby danio – skąd pochodzą i czym się cechują?

Danio jest rybą wywodzącą się z Azji. Występuje w stawach, rzekach i sadzawkach. Można spotkać je w Mjamnie (na przykład danio perłowy) oraz Sri Lance (na przykład pręgowane). Czy wiesz, że w Kolumbii danio jest uznawane za gatunek inwazyjny?

W akwariach często spotykane jest cętkowane danio lamparcie, a także tęczowe, które wyróżnia się zmieniającą się barwą ciała. Ryby danio są niewielkie – najmniejsza odmiana, czyli szmaragdowy mierzy jedynie około 2 cm, lamparci 4–5. Wyjątkiem jest natomiast danio malabarski, które ma 11–12 cm długości. Najpopularniejsze ubarwienia ryb danio to niebieski, zielony i koralowy.

Ryby danio są bardzo ruchliwe i potrzebują towarzystwa, dlatego powinno trzymać się je w stadzie. Możesz łączyć je z niektórymi gatunkami, jednak na pewne zestawienia warto uważać. Nie dobieraj do nich ryb, które potrzebują spokoju, ponieważ danio są żywiołowe.

Danio – poznaj kilka gatunków

Wyróżnia się danio tęczowe, które żyje w Azji Południowo-Wschodniej. Ryba charakteryzuje się zielono-fioletową kolorystyką, ma perłowy poblask. Najlepiej czuje się w stadzie, w dużym zbiorniku. Danio lamparcie wyróżnia się brązowym kolorem, a na jego powierzchni widoczny jest złoty połysk, a także kropki lub paski. Popularne są danio pręgowane, które mogą mieć standardowe płetwy lub wydłużone, weloniaste. To rybki akwariowe wyróżniające się brązowo-złotym kolorem oraz czarnymi paskami. Danio pręgowane lubi towarzystwo ryb tego samego gatunku. Danio malabarski jest największy, przez co również wymaga sporego zbiornika. Może znaleźć się w akwarium wielogatunkowym, jednak muszą się w nim znaleźć również inne danio.

Podstawowe wymagania ryb danio – akwarium

Jeśli chcesz zająć się hodowlą ryb danio, pamiętaj, żeby zdecydować się na około 8–10 rybek w jednym zbiorniku wodnym. To zwierzęta towarzyskie, które dobrze czują się w większej grupie. Zwróć uwagę na wielkość zbiornika – akwarium nie powinno mieć przedniej szyby mniejszej niż 60 cm. Te drobne ryby są ruchliwe i żywiołowe, a przez to potrzebują dużej ilości miejsca. Jeśli planujesz hodowlę danio malabarskiego, zdecyduj się na akwarium, którego przednia ściana ma długość nie mniejszą niż 100 cm. Zbyt mały zbiornik sprawi, że ryby te staną się osowiałe.

Front akwarium powinien pozostać wolny od roślin – ewentualnie możesz tam umieścić niską roślinność. Gęste, wysokie rośliny wykorzystaj w tylnej części zbiornika, gdzie ryby znajdą schronienie. Koniecznie wykorzystaj pokrywę – zapobiegnie ona wyskakiwaniu ryb, które dużą część dnia spędzają w górnej części akwarium.

Zdecyduj się na zakup termometru, dzięki któremu będziesz obserwować zmiany temperatury w zbiorniku. Dla ryb danio najlepsza temperatura mieści się w granicach 20–25 stopni Celsjusza. Wodę wymieniaj regularnie w około 30% co około 2 tygodnie.

Karmienie ryb danio

Odpowiednie karmienie ryb danio jest ważnym elementem opieki nad nimi. Co podawać ruchliwym mieszkańcom zbiornika? Dla tych malutkich rybek akwariowych sprawdzi się zarówno pokarm naturalny, jak i sztuczny. Do żywienia możesz zastosować nie tylko żywy, lecz także mrożony pokarm. W diecie rybek akwariowych powinny znaleźć się produkty pochodzenia zwierzęcego z dodatkiem diety roślinnej.

Danio może żywić się między innymi granulatem czy płatkami. Te wszystkożerne ryby potrzebują mikroelementów i witamin, dzięki którym zachowają dobry wygląd i będą zabezpieczone przed chorobami.

Dobrym rozwiązaniem jest podawanie pokarmu kilka razy dziennie, ale w bardzo małej ilości. To dobre nie tylko dla ryb, lecz także dla akwarium. Zaleca się też zaprzestanie karmienia na jeden dzień w tygodniu. Dla narybka przeznaczona jest specjalistyczny pokarm, który powinien charakteryzować się łatwo przyswajalną formą. Co ważne, nie należy podać go zbyt wiele.

Ryby danio – rozmnażanie

Rozmnażanie w przypadku ryb danio nie jest skomplikowane, dlatego możesz sobie z nim poradzić w warunkach domowych. Ryby warto obficie nakarmić – wspomaga to rozpoczęcie tarła. Tarło najczęściej odbywa się w porannych godzinach. Ikra może składać się nawet z tysiąca jaj. Opada ona na dno. W przypadku dobrze zagospodarowanego akwarium narybek może rozwijać się bez odławiania. Co powinno się w nim znajdować? Zbiornik powinien być wypełniony roślinnością oraz naturalnymi ozdobami. Możesz jednak zabezpieczyć ikrę – wystarczy, że przeniesiesz ją do oddzielnego zbiornika.

Ryba danio doskonale sprawdzi się w roli mieszkańca zbiornika, jeśli jesteś początkującym akwarystą. Wystarczy, że zdecydujesz się na odpowiednio dużą grupę, a także zadbasz o właściwe żywienie, które nie jest skomplikowane.

Powrót
30 05 2022
Najnowsze wpisy:
Oczko wodne – dlaczego warto mieć je w swoim ogrodzie?
29 04 2024

Czy wiesz, jak poprawnie ustawić wlot i wylot filtra w akwarium?
05 11 2023

Danio pręgowany – opis gatunku i wymagania
07 06 2023

Oczko wodne – dlaczego warto mieć je w swoim ogrodzie?
29 04 2024

Czy wiesz, jak poprawnie ustawić wlot i wylot filtra w akwarium?
05 11 2023

Razbora borneańska – opis gatunku i wymagania
07 05 2023

Sprawdź, gdzie kupisz

nasze produkty

Mapa sklepów

Marki Grupy Aquael

Oficjalny dystrybutor w Polsce