Blog

Rybki akwariowe

Mieczyki – opis gatunku i podstawowe porady hodowli

Mieczyki są jednym z najpopularniejszych gatunków hodowanych w akwariach. Wynika to przede wszystkim z ich niewielkich wymagań oraz wyjątkowego intensywnego zabarwienia ciała, a tym samym urody. Z pewnością na popularność tych małych mieszkańców akwariów wpływa też ich niska cena, która najczęściej wynosi około kilku złotych za sztukę. Planujesz wypełnić akwarium mieczykami? Podpowiadamy, jakie są wymagania tych rybek drobnych rozmiarów. Dowiesz się również więcej o ich pochodzeniu i cechach charakterystycznych dla różnych odmian.

Co warto wiedzieć o mieczykach?

Mieczyk Hellera to gatunek, który pochodzi z wód Ameryki Środkowej. W naturalnym środowisku występuje na przykład w Meksyku, Hondurasie czy Gwatemali. Charakteryzuje się niewielkim rozmiarem – jego długość wynosi około 3 cm. Zdarza się, że mieczyk jest jednak znacznie większy – jego długość ciała może wynosić nawet 12 cm. Ubarwienie mieczyka hodowlanego jest najczęściej czerwone lub pomarańczowe, jednak wszystko zależy od odmiany. Samca mieczyka jest bardzo łatwo odróżnić od samicy. Ma on płetwę ogonową zakończoną w charakterystyczny sposób – wydłużoną częścią przypominającą miecz. Mieczyki są rybami stadnymi, ruchliwymi i żywotnymi.

Jakie są odmiany mieczyków i czym się wyróżniają?

Istnieje mnóstwo odmian mieczyków. Jedną z nich jest mieczyk berliński, który wyróżnia się czerwonym ubarwieniem. Na jego ciele znajdują się charakterystyczne czarne plamy – najwięcej możesz ich zauważyć przy ogonie ryby. Kolejna odmiana to mieczyk czerwony, który jest jednym z najpopularniejszych. Intensywność ubarwienia może zależeć między innymi od ich wieku – starsze mieczyki czerwone mają ciemniejszy odcień. Wagtail natomiast to odmiana, która charakteryzuje się czerwonym zabarwieniem oraz płetwą w czarnym kolorze. Koi jest częściowo albinotyczną odmianą mieczyka. Ryba jest biała w środkowej części, reszta jej ciała jest natomiast czerwona. Wyróżnia się również mieczyki weloniaste – ich cechą charakterystyczną są podwójne miecze na płetwie ogonowej oraz mocno wydłużone płetwy.

W środowisku naturalnym często spotyka się zielone mieczyki. Charakterystycznym dla nich elementem jest odblaskowa linia wzdłuż ciała – ma ona czerwono-niebieskie zabarwienie. Kometa jest odmianą wyróżniającą się dwoma czarnymi pasami na ogonie i może mieć różne zabarwienie. Mieczyki tuxedo cechują się czarnymi kropeczkami na środku ciała oraz czerwonym grzbietem i brzuchem.

Akwarium dla mieczyków – czym powinno się charakteryzować?

Dla mieczyków odpowiednie będzie akwarium o pojemności do 60 litrów. Pamiętaj jednak, że w zbiorniku nie może w tym przypadku znaleźć się zbyt wiele rybek. Optymalna ich liczba to 4. W zbyt małym akwarium ryby te karłowacieją, co prowadzi do rozwoju chorób. Zwróć też uwagę na to, żeby samice przeważały nad samcami. Dlaczego to ważne? Takie rozwiązanie sprawi, że samce będą mniej zestresowane, a do rozmnażania się ryb będzie dochodziło szybciej. Niech na jednego samca przypadają 2–3 samice.

Zastanawiasz się, czy można łączyć mieczyki z innymi rybami? Pamiętaj, że mieczyk Hellera jest rybą bardzo terytorialną, więc nie powinien być hodowany z innymi gatunkami, które mają taką samą cechę. Możesz łączyć je jednak z innymi rybami, na przykład mniejszymi pielęgnicami.

Zwróć uwagę na prawidłową temperaturę w akwarium. Powinna ona wynosić około 20–24 stopnie C. Jakie pH będzie odpowiednie? Odczyn wody powinien być lekko zasadowy, utrzymany na poziomie 7–7,5. Zadbaj o to, żeby w akwarium znalazło się dużo roślinności, ale jednocześnie o sporo miejsca do pływania dla ryb. Rośliny niech znajdą się na ścianach bocznych oraz na ścianie tylnej – będą dawały rybom schronienie. Co do podłoża mieczyk nie ma szczególnych wymagań, ale ze względu na wybarwienie ryby lepiej sprawdzi się ciemne podłoże. Pamiętaj również o zamknięciu akwarium przy pomocy pokrywy – dzięki temu ryby nie będą wyskakiwały ze zbiornika. Wymianę wody w około 20% przeprowadzaj mniej więcej co dwa tygodnie. W środowisku naturalnym mieczyki to stadne ryby, w akwarium również pływają blisko siebie. Najczęściej zajmują środkową część zbiornika.

Mieczyki – karmienie

Mieczyki należy karmić wielokrotnie w ciągu dnia, jednak bardzo małą ilością pokarmu. Co podawać tym popularnym rybkom? Mieczyki nie mają dużych wymagań. Sprawdzi się dla nich różnorodny pokarm zarówno pochodzenia roślinnego, jak i zwierzęcego. Odpowiednie będą płatki i granulaty. Doskonale sprawdzą się również szpinak czy sałata.

Rozmnażanie mieczyków – co warto o nim wiedzieć?

Mieczyki są jajożyworodne. Rozmnażanie nie jest skomplikowane. Warto zapewnić rybom nieco wyższą temperaturę wody. Jeśli samica rodzi po raz pierwszy, może dać nawet 250 sztuk potomstwa, z którego żywa pozostanie niewielka część. Narybek należy przenieść do kotnika. Dlaczego to ważne? Trzeba go bowiem chronić przed mieczykami, które wykazują tendencję do kanibalizmu. Po odseparowaniu narybek karm sproszkowanym pożywieniem.

Powrót
30 05 2022
Najnowsze wpisy:
Czy wiesz, jak poprawnie ustawić wlot i wylot filtra w akwarium?
05 11 2023

Danio pręgowany – opis gatunku i wymagania
07 06 2023

Razbora borneańska – opis gatunku i wymagania
07 05 2023

Czy wiesz, jak poprawnie ustawić wlot i wylot filtra w akwarium?
05 11 2023

Danio pręgowany – opis gatunku i wymagania
07 06 2023

Sum rekini – opis gatunku i wymagania
07 06 2022

Sprawdź, gdzie kupisz

nasze produkty

Mapa sklepów

Marki Grupy Aquael

Oficjalny dystrybutor w Polsce