Aquael

Blog

Rybki akwariowe

Piskorek kuhla – informacje o gatunku i poradnik hodowli

Piskorek kuhla jest doskonałym dodatkiem do niemal każdego zbiornika słodkowodnego. Te wyjątkowe ryby często porównywane są do sów ze względu na wzmożoną aktywność w godzinach nocnych. Tym, co przekonuje akwarystów do tego gatunku jest ich pokojowa natura oraz spory wkład w czyszczenie akwarium.

Niemniej, jak każda rasa ryb, tak również piskorek ma swoje potrzeby, o które trzeba zadbać, aby zagwarantować mu długie i zdrowe życie. Jeśli myślisz o dodaniu tych wspaniałych ryb do swojego akwarium słodkowodnego, sprawdź, jak się do tego zabrać!

Wygląd piskorków kuhla

Jedną z największych zalet ryb z tego gatunku jest bez wątpienia ich charakterystyczny wygląd. Ryby te bardzo przypominają węgorza, z długimi smukłymi ciałami, które różnią się kolorem i wzorem. Piskorki mogą pochwalić się czterema parami zadziorów wokół ust, i małymi płetwami zdobiącymi ich ciała.

Co ciekawe, oko piskorka pokryte jest cienką warstwą ochronnej skóry w ciemniejszym kolorze, który można zauważyć również na pasach pokrywających ich ciało. Na grzbiecie mają warstwę ostrych kolców, które będą podnosić w sytuacji zagrożenia.

Co z różnicami między płciami? Nie jest ich zbyt wiele i poza tym, że samica na czas ciąży staje się nieco większa, ciężko je zauważyć. Piskorki mierzą około 10 centymetrów, a ich długość życia nie przekracza 10 lat. Choć większość piskorków może pochwalić się jakimś rodzajem pasków na ciele, ich kolor różni się zasadniczo w obrębie poszczególnych podgatunków.

Jaki zbiornik dla piskorka?

Stworzenie idealnych warunków dla piskorków kuhla wymaga zrozumienia ich naturalnego środowiska. Gatunek ten preferuje miejsca z czysta wodą i wolnym nurtem. Ryby te wymagają gładkiego podłoża, takiego jak mieszanka piasku i drobnego żwiru, ale w razie wątpliwości można postawić na sam piasek.

Dlaczego tak? Piskorki kuhla lubią zakopywać się w podłożu, więc szorstkie podłoże może zranić rybę i spowodować niezamierzone pęknięcia w jej łuskach. Zaleca się również, aby filtr był chroniony drobną siatką lub gąbką, gdyż piskorki są znane z tego,że wpadają do rurki wlotowej przez swoją ciekawską naturę.

Piskorki kuhla są padlinożercami i będą się żywić wszystkim, co spadnie na dno zbiornika. Chociaż jest to świetne rozwiązanie w kontekście czyszczenia akwarium, zbyt duża ilość zanieczyszczeń może przytłoczyć ryby i spowodować niepożądane skutki uboczne. W związku z tym, jeśli masz te piękne ryby w swoim akwarium, zdecydowanie powinieneś potraktować odkurzanie żwiru i ogólną konserwację zbiornika jako priorytet.

Jeżeli chodzi o temperaturę, to piskorki preferują wodę w okolicach 23 do nawet 30°.

Co ważne, ten nieśmiały gatunek jest najszczęśliwszy, gdy ma dostęp do niskich, żywych roślin, skał, jaskiń i konarów. Jedną z ich ulubionych kryjówek jest paproć jawajska. Decydując się na ten gatunek, upewnij się, że pokrywa zbiornika jest przytwierdzona szczelnie – piskorki kuhla mogą podejmować się skoków nad powierzchnię wody, zwłaszcza pod wpływem strachu.

Ogólnie rzecz biorąc, już po pierwszych dniach hodowli zauważysz, że gatunek ten lubi pływać blisko dna i dopiero w nocy zapuści się do pozostałych zakątków akwarium.

Chociaż ryby te są ogólnie uważane za odporne i dobrze nadają się dla początkujących, mogą być dość delikatne ze względu na swoją unikalną strukturę. Monitoruj stan swoich rybek, aby mieć pewność, że nie dzieje się z nimi nic złego. Należy pamiętać, że chociaż ten gatunek ryb może być nieco nieśmiały w kontaktach z innymi mieszkańcami akwarium, to cieszą się z towarzystwa innych piskorków. Aby zapewnić piskorkom bezpieczną grupę, warto zdecydować się na co najmniej 5 osobników.

Dieta piskorków kuhla – pokarm żywy, komercyjny czy mrożony?

Na szczęście dla właścicieli, piskorki nie są zbyt wybredne, jeżeli chodzi o pożywienie. Są wszystkożercami i będą spożywać zarówno mrożone lub żywe mięso, wraz z pokarmami płatkowanymi, tabletkami, waflami lub pokarmami na bazie warzyw. Ze względu na swój tryb życia, powinny być karmione w porach nocnych.

Przede wszystkim należy pamiętać, że piskorki potrzebują mniejszego pokarmu w formie, która umożliwi mu dotarcie do dna, gdzie gatunek ten spędza większość swojego czasu. Choć bez problemu piskorki zaspokoją się padliną i tym, co spadnie na dno, warto od czasu do czasu zaskoczyć je żywym pokarmem.

Co ważne, bez względu czy zdecydujesz się na żywe robaki, czy mrożone porcje, powinieneś zwrócić uwagę na to, aby dostarczyć im pokarmu w takiej ilości, jaką są w stanie zjeść w przeciągu 3-4 minut. Postaraj się, aby dieta piskorków była, jak najbardziej zbilansowana. Podczas gdy preferują one dietę opartą na mięsie, należy urozmaicić ich pożywienie za pomocą warzyw i innych składników odżywczych.

Dużym plusem piskorek kuhla jest to, że nie atakują one, ani nie jedzą ślimaków czy krewetek umieszczonych w tym samym zbiorniku. Nie będą one również spożywać żywych roślin wodnych lub glonów.

Zachowanie piskorków kuhla

Ryby z tego gatunku są dość spokojne i potulne i raczej nie powodują konfliktów w zbiorniku, przyjaźnie podchodząc do innych ryb w akwarium. Warto jednakże zwrócić uwagę na to, żę rasa ta jest podatna na szeroki wachlarz chorób, dlatego zawsze trzeba pilnować piskorków po transporcie do nowego zbiornika.

Przy odpowiedniej cyrkulacji wody i utrzymaniu zbiornika, ryby te są ogólnie dość silne.

Piskorki mają tendencję do zajmowania się swoimi sprawami i nie mieszają się z innymi rasami ryb. W związku z tym, piskorek najlepiej czuje się w towarzystwie innych spokojnych ras ryb..

Ponadto, ponieważ piskorki żerują głównie w nocy, prawdopodobnie pozostaną ukryte przed innymi rybami w twoim akwarium aż do godzin ich aktywności.

Rozmnażanie piskorków kuhla

Niestety, rozmnażanie piskorków może być dość trudne. Nie jest to jednak niemożliwe, jeśli weźmie się pod uwagę kilka czynników. Większość hodowców, którym udało się rozmnożyć piskorki, robi to w oddzielnym zbiorniku hodowlanym.

W tym zbiorniku, piskorki powinny być otoczone przez niższy niż zwykle poziom wody i przyciemnione oświetlenie. Będziesz również potrzebował roślin pływających, ponieważ jest to miejsce, w którym samica piskorka będzie składać jaja. Im więcej naturalnej roślinności, tym lepiej.

Postaraj się o niski poziom twardości wody i dostosuj pH zbiornika do poziomu około 6,5 pH. Zrozum, że ryby z gatunku piskorek kuhla najlepiej czują się podczas rozmnażania, gdy znajdują się w dobrze znanym sobie środowisku i otoczeniu. Dlatego też, może upłynąć nawet kilka tygodni zanim piskorki kuhla zaczną się rozmnażać.

Warto zaznaczyć, że ryby z tego gatunku osiągają dojrzałość płciową w wieku około 2 lat. Ponadto, gatunek ten jest silnie komunalny, nawet jeśli chodzi o tarło, więc posiadanie większej grupy piskorków powinien zwiększyć znacząco prawdopodobieństwo udanego parowania.

Ciężarne ryby piskorka kuhli znacząco zwiększają swój rozmiar do czasu złożenia ikry (jest to ten moment, w którym wyraźnie widać różnicę pomiędzy nimi, a samcami). Ikra składana jest przede wszystkim na spodniej stronie roślin pływających w obrębie akwarium, które zazwyczaj mają zielony kolor. Jeśli to możliwe, usuń wszystkie inne dorosłe ryby na czas składania i inkubacji ikry, aby jaja miały jak największe szanse na przeżycie. Jest to spowodowane tym, że dorosłe ryby mogą próbować zjeść ikrę, jeśli pozostawi się ją bez nadzoru.

Ikra piskorki kuhla – jak długo trwa wyklucie?

Jaja powinny wykluć się w ciągu 24 godzin. Narybek Loach może jeść pokruszone płatki rybne, infusoria lub pakowane pokarmy dla narybku. Pamiętaj, że ryby te są notorycznie trudne do rozmnażania, więc potrzeba czasu i cierpliwości, aby wyprodukować kolejne pokolenie Kuhli Loach.

Jak długo żyją piskorki kuhla?

Ryby te znane są z tego, że są dość silne i żyją do około 10 lat, osiągając pełną dojrzałość po upływie około drugiego roku życia. Większość osobników z tego gatunku nie przekracza swoją długością 10 centymetrów.

Powrót
03 09 2021
Najnowsze wpisy:
Oczko wodne – dlaczego warto mieć je w swoim ogrodzie?
29 04 2024

Czy wiesz, jak poprawnie ustawić wlot i wylot filtra w akwarium?
05 11 2023

Danio pręgowany – opis gatunku i wymagania
07 06 2023

Oczko wodne – dlaczego warto mieć je w swoim ogrodzie?
29 04 2024

Czy wiesz, jak poprawnie ustawić wlot i wylot filtra w akwarium?
05 11 2023

Razbora borneańska – opis gatunku i wymagania
07 05 2023

Sprawdź, gdzie kupisz

nasze produkty

Mapa sklepów

Marki Grupy Aquael

Oficjalny dystrybutor w Polsce