Blog

Rybki akwariowe

Pokarm dla rybek akwariowych – jaki wybrać?

Posiadanie akwarium z rybkami to nie tylko przyjemność, ale i obowiązki. Jednym z ważniejszych jest karmienie rybek akwariowych. I choć wydaje się to czynnością banalną, w praktyce nie okazuje się takie łatwe.

Jak dobierać pokarm dla rybek? Kluczowe jest poznanie ich wymagań żywieniowych. Większość mieszkańców akwariów to gatunki wszystkożerne, których dieta opiera się zarówno na składnikach pochodzenia zwierzęcego, jak i roślinnego. Kolejnym kryterium, które należy brać pod uwagę dobierając pokarm dla rybek jest sposób ich żerowania. Inne pożywienie nadaje się do karmienia gatunków żyjących na dnie, inne dla tych pływających wśród roślinności czy w toni. Nie wspominając o rybkach, które żyją praktycznie pod powierzchnią. Omówimy teraz rodzaje pokarmów dla rybek ze wskazaniem ich cech, co pomoże Ci dobrać najlepsze pożywienie dla mieszkańców akwarium.

Rodzaje pokarmu dla rybek

 • Płatki dla rybek

  To najpopularniejszy rodzaj pożywienia dla rybek. Jest uniwersalny, co oznacza, że nadaje się dla gatunków żerujących we wszystkich strefach akwarium. Najpierw unosi się na powierzchni, a następnie opada i rozpływa się po całym akwarium i daje możliwość nakarmienia nim osobniki preferujące niższe obszary.

 • Granulat dla rybek

  Idealny dla rybek żerujących w toni wodnej i na dnie akwarium. Dostępny jest w różnych wielkościach i wersjach tonącej lub wolno tonącej. Jego struktura ma gładką powierzchnię i zamknięte pory, co umożliwia powolne chłonięcie wody i wysoką hydrostabilność oraz ograniczone uwalnianie składników do wody.

 • Tabletki dla rybek

  Ich ogromną zaletą jest możliwość przyklejenia do ścianki akwarium i umieszczenia na dnie. Można nimi karmić ryby denne, skorupiaki, jak i mieszkańców toni wodnej.

 • Pałeczki dla rybek

  Jest to pokarm w pływającej formie przeznaczony dla średnich i dużych gatunków ryb, które pobierają go właśnie z powierzchni wody.
  Zobacz: KOŻUSZEK BAKTERYJNY W AKWARIUM – JAK SOBIE Z NIM RADZIĆ?

 • Wafelki dla rybek

  Z racji tego, że wafelki szybko opadają na dno, będą idealnym pożywieniem dla skorupiaków i ryb żerujących w strefie dennej. Jest to pokarm powoli chłonący wodę, przez co długo zachowuje swój kształt, to z kolei czyni go idealnym pożywieniem dla dla ryb, których otwór gębowy przystosowany jest do ścierania pokarmu z różnych powierzchni.

 • Chipsy dla rybek

  Chipsy dla rybek mają kształt płaskiego dysku i wyróżnia je duża hydrostabilność. Choć przeznaczony jest głównie dla większych gatunków, mniejsze osobniki również nie mają problemu z jego spożywaniem – po prostu odgryzają go po kawałku.

 • Zobacz: JAK TRANSPORTOWAĆ RYBKI AKWARIOWE?
  Karmienie rybek - jaki pokarm dla rybek wybrać?
 • Pokarm liofilizowany dla rybek

  Pokarm liofilizowany to karma, którą można usytuować pośrodku drogi między produktami naturalnymi i sztucznymi. Są to uwolnione z wody larwy skorupiaków, owadów i zooplankton. Proces liofilizacji polega na zamrożeniu wspomnianych stworzonek i umieszczeniu ich w próżni, co powoduje odparowanie wody, dzięki czemu karma zachowuje właściwości odżywcze, smakowe i zapachowe.

 • Pokarmy naturalne

  Karma naturalna uważana jest za najlepsze rozwiązanie dla akwariowych rybek. W przypadku ryb drapieżnych mówimy o żywych organizmach, a roślinożerni mieszkańcy akwariów z pewnością pochłoną glony, warzywa czy rośliny wodne. Na koniec jeszcze garść wskazówek – małe gatunki rybek oraz te z małymi otworami gębowymi powinny być karmione płatkami i mikrogranulatami. Większe gatunki, które pobierają pokarm z powierzchni wody najlepiej karmić chipsami, pałeczkami, natomiast ryby denne spożywają płatki, granulat, tabletki czy wafelki.

Powrót
17 12 2019
Najnowsze wpisy:
Akwarium dla początkujących – jak założyć pierwsze akwarium?
19 03 2021

Szklane kule z rybkami – dlaczego powinieneś z nich zrezygnować?
19 03 2021

Piana w akwarium i kożuch bakteryjny na wodzie – czy jest się czego obawiać?
19 03 2021

Akwarium dla początkujących – jak założyć pierwsze akwarium?
19 03 2021

Szklane kule z rybkami – dlaczego powinieneś z nich zrezygnować?
19 03 2021

Rybki akwariowe na start – jakie gatunki wybrać?
28 02 2021

Sprawdź, gdzie kupisz

nasze produkty

Mapa sklepów
Marki Grupy Aquael
Oficjalny dystrybutor w Polsce