Blog

Rybki akwariowe

Ślimaki w akwarium — co jedzą i jak się rozmnażają?

Ślimaki to mięczaki o bezszkieletowej strukturze ciała, choć muszla służąca im do obrony przed drapieżnikami może przypominać kość i jest częścią ich ciała. Te zwierzęta rozmnażają się płciowo i bezpłciowo, składają jaja i są żyworodne. W akwariach nie spotkamy ich często, a szkoda, bo niektóre gatunki mogą mieć pozytywny wpływ na równowagę biologiczną zbiornika.

Zalety hodowli ślimaków w akwarium

Zacznijmy od tego, dlaczego w ogóle ślimaki warto mieć w akwarium. Wielu akwarystów mogłoby potraktować te mięczaki jak intruzów. Okazuje się jednak, że są przydatne w kilku ważnych aspektach. Przede wszystkim skutecznie usuwają glony z roślin, szyb czy elementów dekoracyjnych, a jak wiemy, Chlorophyta, Cyanobacteria czy Bacillariophyta są szkodliwe i najchętniej pozbylibyśmy się ich raz na zawsze. Jak możesz się domyślać, to tylko jedna z wielu zalet hodowli ślimaków w akwarium.

Warto tutaj dodać, że oprócz glonów, ślimaki uwielbiają resztki pożywienia rybek czy rozkładającą się materię organiczną. Doprowadza to do wolniejszego mętnienia wody, ogranicza także w sposób znaczący beztlenowy rozkład tej materii. I tutaj ważna uwaga, ślimaki nie jedzą zdrowych roślin Jedyny gatunek, jaki im smakuje, to błotniarka stawowa. Jeżeli jednak nie masz jej w akwarium, nie musisz obawiać się, że po wpuszczeniu ślimaków, roślinność szybko zniknie.

Jak się okazuje, ślimaki doskonale sprawdzają się w akwarium tarliskowym, czyli tym przeznaczonym do rozmnażania rybek. Dlaczego? Ponieważ zjadają zepsute jaja, a przy tym nie ruszają ikry. Co więcej, utrzymują wodę w doskonałej kondycji. To nie koniec zalet wpuszczenia ślimaków do akwarium tarliskowego, należy bowiem zauważyć, że jeśli to zrobisz, dokarmisz narybekzjadający pierwotniaki (stanowiące ich pierwszy pokarm), które znajdą w odchodach ślimaków.

Pozostałe, już nieco mniej znaczące zalety hodowli ślimaków w akwarium:

  • ślimaki są odporne i mają ciekawe zwyczaje;
  • mogą być kolorowym dodatkiem do akwarium m.in. jasne świderki.

Jak rozmnażają się ślimaki akwariowe?

Rozmnażanie się ślimaków jest bardzo skomplikowane, nie da się więc sprowadzić wszystkiego do jednego mianownika. Dla przykładu niektóre gatunki są obupłciowe (hermafrodytyzm). Oznacza to, że wystarczy jeden osobnik w akwarium, abyś doczekał się jego potomstwa. Niestety, takie rozmnażanie może być groźne dla innych mieszkańców akwarium – gatunki te uznawane są za inwazyjne, szybko się rozmnażają. Przykładowym hermafrodytą jest zatoczek, co ciekawe, to jeden z największych gatunków występujących w Polsce. Jednak gatunki obupłciowe to raczej rzadkość, zazwyczaj do rozmnażania potrzebna jest parka. Tak będzie, gdy w Twoim akwarium pojawi się helena, świderek, tylomelania czy ampularia. I tutaj ważna uwaga, płeć wśród tych ślimaków jest praktycznie nie do rozpoznania, może się więc okazać, że gdy kupisz dwa osobniki, nie będzie to para, dlatego zalecamy na początek postawić na kilka osobników.

Ślimaki mają różne sposoby rozmnażania – niektóre gatunki składają jaja w wodzie, przytwierdzając je na przykład do roślin, z kolei jaja innych gatunków unoszą się na powierzchni lustra wody. Trzeba wtedy uważać, bo nieświadome dolanie wody może zniszczyć potomstwo. Świderki z kolei rozwijają potomstwo we własnym ciele. Ogólnie rzecz biorąc, rozmnażanie ślimaków nie jest łatwe, konieczna jest do tego optymalna temperatura wody, potencjalne miejsca dla jaj czy dostatek pokarmu.

Jak kontrolować populację ślimaków w zbiorniku?

Populację ślimaków warto równoważyć, bo może dojść do gwałtownego przyrostu, co byłoby tragiczne w skutkach dla pozostałych zwierząt akwariowych. Jest kilka sposobów, jakie mogą w tym pomóc. Na przykład ograniczenie pożywienia ślimaków, czyli nieprzekarmianie ryb, skuteczna filtracja i częste podmiany wody. Naturalni drapieżnicy tacy jak bocja wspaniała czy kolcobrzuch, w których „menu” znajdują się ślimaki, także mogą rozwiązać problem dużej populacji ślimaków. Najbardziej „humanitarnym” sposobem wydaje się jednak hodowla ślimaków słodkowodnych, które do rozmnażania się potrzebują wody słonej. Wtedy problem rozwiąże się sam – będziesz miał tyle ślimaków, ile kupiłeś.

Co jedzą ślimaki akwariowe?

O diecie ślimaków akwariowych już nieco pisaliśmy, wtedy wspomnieliśmy resztki pokarmu rybek, zgniłe rośliny czy glony. Chcemy podkreślić, że to im zdecydowanie wystarczy do przeżycia. Jednak, jeśli chcemy dokarmić ślimaki akwariowe, najlepiej postawić na dojrzałe warzywa i owoce, takie jak mango, arbuz czy ziemniak i marchewka. Warto dodać, że wśród ślimaków akwariowych są także drapieżniki, te chętnie zjedzą owady, skorupiaki i inne małe stworzenia. Mamy nadzieję, że tym artykułem rozwialiśmy Twoje wątpliwości na temat ślimaków w akwarium. Wiesz już, dlaczego warto je mieć, co jedzą, jak się rozmnażają i jak kontrolować ich populację. Teraz pozostaje już tylko zakup świderka czy heleny, do czego oczywiście bardzo gorąco zachęcamy!

Powrót
23 12 2021
Najnowsze wpisy:
Czy wiesz, jak poprawnie ustawić wlot i wylot filtra w akwarium?
05 11 2023

Danio pręgowany – opis gatunku i wymagania
07 06 2023

Razbora borneańska – opis gatunku i wymagania
07 05 2023

Czy wiesz, jak poprawnie ustawić wlot i wylot filtra w akwarium?
05 11 2023

Danio pręgowany – opis gatunku i wymagania
07 06 2023

Sum rekini – opis gatunku i wymagania
07 06 2022

Sprawdź, gdzie kupisz

nasze produkty

Mapa sklepów

Marki Grupy Aquael

Oficjalny dystrybutor w Polsce