Blog

Rybki akwariowe

Sum rekini – opis gatunku i wymagania

Sum rekini to ryba słodkowodna z rodziny Pangasiidae. Występuje naturalnie w Azji, głównie w dopływach rzeki Mekong. W tym rejonie świata jest poławiany oraz hodowany w celach konsumpcyjnych. Chcesz wiedzieć więcej o sumikach rekinich? Poznaj informacje o ich występowaniu, usposobieniu i sposobie karmienia. Zachęcamy do przeczytania wpisu.

Sum rekini – hodowany w celach konsumpcyjnych

Sumy rekinie występują w Azji Południowo-Wschodniej. Są hodowane w dorzeczach rzeki Mekong. Znajdziesz je głównie w Tajlandii oraz Wietnami, nie będzie trudno o spotkanie suma rekiniego w Kambodży. Co ciekawe, wielkość jego produkcji w 2005 roku osiągnęła ponad 500 tysięcy ton, mimo to ryba często wybierana jest przez akwarystów.

Sum rekini to jedna z największych ryb spotykanych w słodkowodnych zbiornikach domowych. Warto w tym miejscu dodać, że najczęściej sum rekini jest oferowany jako mała, dynamiczna rybka, która ma urozmaicić nasze akwarium. Nic bardziej mylnego, sum żyje nawet do 20 lat, a do tego osiąga 100 centymetrów długości. Małe akwarium szybko zamieni się w większe i większe, a Ty niczego nie świadom, możesz wplątać się w hodowlę naprawdę dużego okazu. Pamiętaj o tym, tak jak i o kilku innych ważnych aspektach posiadania suma rekiniego w domu.

Podstawowe informacje o sumie rekinim – co warto wiedzieć?

Zacznijmy od wymiarów – w naturalnym środowisku sum rekini może osiągać do 130 centymetrów długości i ważyć nawet 40 kilogramów. Forma hodowlana jest oczywiście mniejsza, najczęściej spotykamy okazy mające maksymalnie 100 centymetrów. Sum wyróżnia się szaro-grafitowym ubarwieniem, które czasem wpada w kolor czarny. Podbrzusze z kolei jest jasne. Ryby do akwarium mają wydłużone ciało zakończone podwójną płetwą ogonową o jasnych obrzeżach. Podczas zakupu suma rekiniego może dojść do pewnej konsternacji. Niezwykle ciężko odróżnić płeć tej ryby. Można sugerować się tułowiem, bo samice są nieco bardziej krągłe, co ważne, ich ubarwienie również może być jaśniejsze. Warto więc porównać kilka okazów przed ich wyborem, wszystko zależy od tego, na jaką płeć chcesz się zdecydować, a jeśli nie ma to dla Ciebie znaczenia, wybierz najładniejszą. Co ciekawe, to gatunek ławicowy, świetnie czuje się w większej grupie, jednak do hodowania ławicy potrzebny byłby ogromny zbiornik wodny.

Sum rekini przyjmie pokarm w każdej formie, zarówno mrożony, świeży jak i suszony. Młode osobniki do wzrostu potrzebują dużej podaży białka. Możesz im podawać ochotkę, dobrze sprawdzi się także posiekana dżdżownica. Dorosłe rybki wymagają urozmaicenia diety o warzywa. Sum przyjmie między innymi szpinak, groszek czy owoce. Jak widzisz, w tej kwestii jest to bardzo wdzięczny gatunek, który jednak nadrabia wymiarami i wymaganiami dotyczącymi akwarium.

Czy sum rekini może być rozmnażany w domu?

Rozmnażanie suma rekiniego w warunkach domowych jest po prostu niemożliwe. Ryby te naturalnie migrują w górę rzek, aby odbyć tarło, co jak możesz się domyślać, nie wystąpi w akwarium. Ponadto nieczęsto hodowcy decydują się na zakup więcej niż jednego osobnika ze względu na jego rozmiary. W sklepach także nie ma możliwości rozmnażania suma rekiniego. Dlatego właściciele placówek decydują się na ich sprowadzanie, jak już wiesz z Azji Południowo-Wschodniej, gdzie występuje naturalnie i jest hodowana.

Zbiornik dla suma rekiniego – na co musisz się przygotować?

Przejdźmy do tego, co wielu hodowców może przerażać, a więc akwarium. Dla suma rekiniego potrzebujesz ogromnego zbiornika o pojemności około 14500 litrów. Jego wymiary także mogą Cię zaskoczyć, sama długość powinna wynosić minimum 450 centymetrów, szerokość i wysokość już nieco mniej, bo 180 centymetrów. Na plus można zaliczyć fakt, że w akwarium nie potrzebujesz żadnych dekoracji, możesz jednak kilka dodać, między innymi duże korzenie czy gładkie kamienie. Jeśli jednak myślisz o zbiorniku, które ma być przede wszystkim przyjazne samej rybce, zdecyduj się na niewielką liczbę dekoracji, te muszą być ponadto ciężkie. Najważniejsze jest to, aby pozostawić temu gatunkowi miejsce do swobodnego pływania.

Opisywany gatunek nie jest agresywny, ale mniejsze ryby prędzej czy później zostaną przez suma zjedzone. Nie zaleca się więc łączenia w zbiorniku „rekina” z innymi, szczególnie malutkimi gatunkami . Duże ryby agresywne zdominują suma, spokojnym będzie przeszkadzał. Co więc masz do wyboru? Najlepiej ryby sumokształtne, przydenne, a także zbrojniki. Te gatunki będą najlepszymi sąsiadami suma rekiniego.

Powrót
07 06 2022
Najnowsze wpisy:
Czy wiesz, jak poprawnie ustawić wlot i wylot filtra w akwarium?
05 11 2023

Danio pręgowany – opis gatunku i wymagania
07 06 2023

Razbora borneańska – opis gatunku i wymagania
07 05 2023

Czy wiesz, jak poprawnie ustawić wlot i wylot filtra w akwarium?
05 11 2023

Danio pręgowany – opis gatunku i wymagania
07 06 2023

Sum rekini – opis gatunku i wymagania
07 06 2022

Sprawdź, gdzie kupisz

nasze produkty

Mapa sklepów

Marki Grupy Aquael

Oficjalny dystrybutor w Polsce